Oil City to symulacyjna gra planszowa przeznaczona dla 9–30 graczy prowadzona przez moderatora (np. nauczyciela, trenera, animatora). Inspirowana jest historią przemysłu naftowego, który dynamicznie rozwijał się w XIX wieku na terenie Galicji (dzisiejsze tereny woj. małopolskiego, podkarpackiego i Ukrainy). To nowoczesne narzędzie edukacyjne ułatwiające naukę przedsiębiorczości i logicznego myślenia, a także umiejętności pracy w grupie.
Uczestnicy wcielają się w postaci autentycznych dziewiętnastowiecznych przedsiębiorców. Działają w trzyosobowych spółkach. Kupują działki, zatrudniają wiertaczy, rozbudowują infrastrukturę, prowadzą wydobycie i sprzedaż wagonów z surowcami. Prowadzą firmy w warunkach gwałtownie zmieniających się cen surowców. Inwestują w rozwój własnych działek i nawiązują współpracę z innymi spółkami. Wygrywa spółka, która po sześciu turach gry uzyskała największą wartość mierzoną w punktach.
Gra Oil City jest przeznaczona dla młodzieży powyżej trzynastego roku życia i dla osób dorosłych.
Nie, gra nie wymaga specjalistycznej wiedzy na temat przemysłu naftowego. Przeciwnie, podczas rozgrywek gracze mają możliwość poznania postaci naftowców i przedsiębiorców z tego okresu, których biogramy umieszczone zostały na kartach do gry. Dodatkowo w instrukcji i na stronie internetowej gry znajduje się krótki wstęp poświęcony historycznej inspiracji gry.
Uczestnicy podczas rozgrywki uczą się współpracy w grupie, zarządzania ryzykiem, inwestowania i planowego działania w warunkach gwałtownych zmian cen surowców.
Dzięki grze Oil City gracze mają szansę poznać historię pionierskiego okresu w galicyjskim przemyśle naftowym, zapoznać się z kilkunastoma postaciami przedsiębiorców, którzy cechowali się gospodarnością, odwagą i wytrwałością, jakiej wymagało poszukiwanie i wydobywanie czarnego złota.
Rozgrywka trwa zwykle ok. 90–120 minut.
Gra składa się z sześciu tur, dlatego najlepiej przeprowadzić ją w czasie dwóch godzin lekcyjnych, włączając w to także długą przerwę. Przed rozpoczęciem należy przygotować salę i elementy gry do rozgrywki, dokładnie wytłumaczyć zasady, a po zakończeniu podsumować i wyciągnąć wnioski.
Pudełko zawiera:
- karty postaci przedsiębiorców,
- karty wydarzeń historycznych, rafinerii, wagonów, działek i inwestycji spółki,
- piony „wiertacz” i „wieża”,
- banknoty o nominałach 100, 500, 1000 złotych reńskich,
- żeton akcji przedsiębiorcy,
- kostki gazu, wosku, ropy naftowej,
- baryłki nafty,
- blankiet wartości spółki,
- znaczniki „wiertnica kanadyjska”, „destylarnia”, „wentylator” i „pompa”,
- stempel,
- kość wydobycia.
Nie, jeszcze nie powstała angielska wersja instrukcji.
Na organizację międzyszkolnego turnieju Oil City mogą składać się następujące etapy:
- rekrutacja szkół do turnieju,
- przygotowanie szkół do udziału w turnieju,
- eliminacje wewnątrzszkolne,
- międzyszkolny finał turnieju.
Opis organizacji turnieju jest zawarty w instrukcji do naszej poprzedniej gry: Chłopska Szkoła Biznesu