grafika: autorstwo grafiki

Gra Oil City na Małopolskim Festiwalu Innowacji 2016

19 października 2016 roku odbyły się rozgrywki gry historyczno-ekonomicznej Oil City – galicyjska gorączka czarnego złota. Przeprowadzone zostały w ramach Małopolskiego Festiwalu Innowacji i wzięli w nich udział studenci animacji kultury Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie oraz pracowniczki bibliotek pedagogicznych w Brzesku i Tarnowie.

Innowacyjność gry polega na łączeniu edukacji historycznej z praktyką przedsiębiorczości. Uczestnicy gry działają w spółkach jako dyrektorzy przedsiębiorstw naftowych. Ich zadaniem jest rozwijanie przedsiębiorstw – inwestowanie w sprzęt wydobywczy, przetwórstwo ropy naftowej, zatrudnianie robotników i podejmowanie decyzji sprzedażowych w warunkach gwałtownie zmieniających się cen surowców. Dodatkowym walorem gry jest jej historyczna wiarygodność – występują w niej postaci autentycznych pionierów przemysłu naftowego w Galicji, a w projekcie graficznym wykorzystano liczne zdjęcia archiwalne, dzięki czemu otrzymujemy obraz galicyjskiego przemysłu naftowego, który rozwijał się na przełomie XIX i XX wieku na terenach dzisiejszych województw małopolskiego i podkarpackiego oraz na Ukrainie.

Gra Oil City – galicyjska gorączka czarnego złota to druga gra historyczno-ekonomiczna opracowana w Małopolskim Instytucie Kultury w Krakowie – po Chłopskiej Szkole Biznesu (trzy wydania: 2010, 2012, 2015). Zostały one opracowane według wymyślonej i rozwijanej w Małopolskim Instytucie Kultury innowacyjnej metody nauczania ekonomii i przedsiębiorczości w oparciu o historię. Metoda ta zakłada wybranie jednego wątku historycznego (np. określony przedział czasu na danym obszarze, wybrane zjawisko albo postać historyczna), poszukiwanie związanych z tym wątkiem tematów o dużym potencjale edukacyjno-szkoleniowym, a następnie wybór i opracowanie narzędzi (np. gra, quiz, scenariusz warsztatów) do realizacji celu szkoleniowego lub edukacyjnego.

Rozgrywkę w siedzibie Małopolskiego Instytutu Kultury przeprowadził współtwórca gry Piotr Idziak wraz z Joanną Hajduk i Anną Sarlej.

fot-a-sarlej_19-10-2016-2 fot-a-sarlej_19-10-2016-1

 

MAŁOPOLSKI INSTYTUT KULTURY W KRAKOWIE, ul. 28 lipca 1943 17c, 30-233 Kraków, tel.: +48 12 422 18 84, 631 30 70, 631 31 75, NIP: 675 000 44 88 | Projekt i wykonanie | Polityka prywatności