Zapraszamy do udziału w jedenastej edycji Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości
Światowy Tydzień Przedsiębiorczości to największe na świecie (obejmujące 170 krajów) wydarzenie promujące świadomy rozwój, aktywną postawę wobec życia i podejmowanie inicjatyw biznesowych. Tegoroczna edycja realizowana jest pod hasłem: „Mówimy o tradycji, myślimy o przyszłości”.
Założenia jedenastej edycji Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości (ŚTP) w Polsce
Chcemy pochylić się nad niedocenianymi bohaterami polskich batalii o niepodległość – przedsiębiorcami, którzy nie tylko mieli niepodważalny wkład w ponowne pojawienie się Polski na mapie, ale przede wszystkim swoją zawodową aktywnością wspomagali rozwój wolnego państwa. Pamiętamy, że dziś jeszcze ważniejsze jest, by patriotyzm łączyć z byciem przedsiębiorczym – firmy i przedsiębiorcy rozwijają gospodarkę, są ważnymi ambasadorami Polski poza granicami kraju. Dlatego to przyszłość będzie głównym tematem naszych rozmów: zastanowimy się nad tym, jak będą się zmieniały polskie przedsiębiorstwa w kolejnych dziesięcioleciach i w jakiej kondycji będzie polska gospodarka za sto lat. Wspólnie z uczestnikami będziemy myśleć, jak sprawić, by w Polsce w 2118 żyło się lepiej niż dziś.
(Zródło: materiały prasowe ŚTP)
Przedsiębiorcy i patrioci – gra inspirowana historią
Małopolski Instytut Kultury w Krakowie i Koło Naukowe Zachowań Organizacyjnych „Idea” przy Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie zapraszają do udziału w grze historyczno-ekonomicznej prezentującej przedsiębiorców, którzy nie tylko przyczynili się do powstania przemysłu naftowego i jego rozwoju, ale również działali na rzecz odzyskania niepodległości w okresie zaborów. Ich postawa pokazuje, że patriotyczny wysiłek to nie tylko walka zbrojna, ale też praca organiczna.
Niektórzy przedsiębiorcy naftowi byli za młodu powstańcami. Wojciech Biechoński, który brał udział w powstaniu styczniowym, został później naftowcem, bankowcem i burmistrzem Gorlic. Inny pionier przemysłu naftowego, książę Stanisław Jabłonowski, działający jako naftowiec w Siarach, uczestniczył w powstaniu listopadowym. Bohaterowie powstań i przedsiębiorczości niejednokrotnie stawali się liderami pracy organicznej ‒ społecznikami albo samorządowcami ‒ a swoje działania na rzecz dobra publicznego finansowali z własnych dochodów.
Kim byli i jak działały ich kopalnie naftowe?
Dowiesz się tego podczas gry Oil City – galicyjska gorączka czarnego złota
Informacje praktyczne
Kiedy: wtorek, 13.11.2018
Czas i miejsce:
-
od 9.00 do 11.00
sala konferencyjna, Małopolski Instytut Kultury w Krakowie, ul. 28 Lipca 1943 17c; rejestracja: waciega@mik.krakow.pl
- od 13.15 do 15.15,
sala 443, Biblioteka Główna Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, ul. Rakowicka 27;
rejestracja: koloidea@gmail.com albo www.facebook.com/kzoidea/
Zapraszamy! Uwaga: liczba miejsc ograniczona. Wymagana rejestracja.
Światowy Tydzień Przedsiębiorczości w Małopolsce 2018 realizowany jest w ramach projektu „Przedsiębiorcza Małopolska – rozwój przedsiębiorczości technologicznej w regionie”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej (Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego) w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014‒2020.