Gra „Oil City – galicyjska gorączka czarnego złota” oraz warsztaty na temat dziedzictwa naftowego w Pałacu Długoszów Siarach
1 czerwca 2017 roku odbyły się w Siarach prezentacje historyczne poświęcone galicyjskiemu przemysłowi naftowemu oraz rozgrywki gry „Oil City – galicyjska gorączka czarnego złota”. Brały w nich udział dwie grupy: młodzieżowa, złożona z uczniów Zespołu Szkół im. Władysława Długosza w Siarach, oraz dorosła, złożona z nauczycieli i przedstawicieli lokalnego samorządu.
Siary – zagłębie przedsiębiorczości naftowej
Pałac Długoszów w Siarach to miejsce wyjątkowe. Tu mieszkał Władysław Długosz, współodkrywca największych złóż naftowych Galicji (tzw. głębokiego Borysławia).
Zanim jednak Długosz zrobił karierę „od pucybuta do milionera”, sam doświadczył bankructwa, po którym pracował ze swoim kolegą z Siar, Janem „Jasiem” Rączkowskim, dla największego galicyjskiego naftowca Williama H. McGarvey’a, założyciela licznych kopalń i słynnej fabryki narzędzi w Gliniku Maryampolskim pod Gorlicami. To w ramach tej współpracy wytrwałym Siarzanom udało się dokonać przełomowego odwiertu w Borysławiu w 1896 roku.
Z Siarami związane są też rodziny, z których wyszli znamienici naftowcy, tacy jak Franciszek „Ropniok” Haluch (1810–????). Również w Siarach w 1852 roku pionierską kopalnię założył książę Stanisław Jabłonowski. Wymienione osoby występują w grze „Oil City – galicyjska gorączka czarnego złota”. Gracze mogą się wcielać w ich postacie, prowadząc swoje przedsiębiorstwa.
Edukacja na temat dziedzictwa przemysłowego w Siarach
Warsztaty Oil City w Siarach były częścią szerszej inicjatywy edukacyjnej przygotowanej przez Bogdana Romana, nauczyciela Zespołu Szkół im. Władysława Długosza w Siarach pod Gorlicami.
W jej ramach zaplanowano między innymi lekcję muzealną w Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce (woj. podkarpackie), wizytę w Muzeum Przemysłu Naftowego w Borysławiu (Ukraina), gdzie prowadził wydobycie Władysław Długosz, oraz wyjazdy edukacyjne do miejsc, w których obecnie wydobywana jest ropa naftowa lub historycznie związanych z jej wydobyciem, takich jak Kryg, Kobylanka, Lipinki, Drohobycz, Bitków, Stary Sambor, Stara Sól, Nahujowice, Schodnica, Tustanowice, Modrycz, Mraźnica.
Rozgrywkę Oil City poprzedziła gra terenowa oparta na biografii Władysława Długosza, opracowana przez nauczycieli Zespołu Szkół w Siarach. Następnie uczestnicy warsztatów zapoznali się z początkami przemysłu naftowego w Galicji i jego ewolucją:
– w zakresie wydobycia: od kopaczy i studni ropnych do wiertaczy korzystających z nowinek technicznych (np. wiertnice kanadyjskie, świdry ekscentryczne),
– w zakresie przetwórstwa: od aptecznych laboratoriów do destylarni i rafinerii,
– w zakresie transportu: od łebaków wyposażonych w wiadra i koromysła, przez maziarzy transportujących beczki wozami zaprzężonymi w konie, aż po transport kolejowy i ropociągi.
Po wprowadzeniu historycznym uczestnicy podzielili się na 3-osobowe spółki przedsiębiorców i prowadzili wydobycie ropy naftowej, gazu i wosku ziemnego oraz ich sprzedaż w warunkach gwałtownych zmian cen surowców. Warsztaty w Siarach poprowadził Sebastian Wacięga z Małopolskiego Instytutu Kultury w Krakowie, współtwórca gry „Oil City – galicyjska gorączka czarnego złota”. Gra została wydana w 2015 roku, dzięki wsparciu Muzeum Historii Polski (program „Patriotyzm Jutra”).