Oil City – galicyjska gorączka czarnego złota – szkolenie w Muzeum Historii Polski
10 maja 2016 roku odbyło się w Warszawie szkolenie dla zespołu Muzeum Historii Polski z wykorzystania gry symulacyjnej Oil City do działań edukacyjnych. Pilotażowe wydanie gry zostało przygotowane w 2015 roku przez Małopolski Instytut Kultury w Krakowie dzięki dofinansowaniu uzyskanemu z programu Patriotyzm Jutra.
Spotkanie poprzedziło wprowadzenie poświęcone genezie i historii rozwoju galicyjskiego przemysłu naftowego (od kopaczy i kopanek do wiertaczy i wiertnic kanadyjskich). Przeprowadzono również sesję biograficzną, polegającą na badaniu edukacyjnego potencjału postaci historycznych – wybranych pionierów galicyjskiego przemysłu naftowego (m.in. Ignacy Łukasiewicz, Stanisław Szczepanowski, książę Stanisław Jabłonowski, Władysław Długosz, Jan „Jaś” Rączkowski, William Henry McGarvey).
Analiza i interpretacja biografii bohaterów gry pozwala na rozwijanie wątków z zakresu edukacji obywatelskiej (etos pracy organicznej lub etos powstańczy; filantropia lub społeczna odpowiedzialność biznesu), ekonomicznej (analiza decyzji życiowych – sukcesów i porażek) oraz regionalnej (związku postaci historycznych z konkretnym miejscowościami i regionami).
Głównym punktem spotkania była rozgrywka instruktażowa Oil City. Uczestnicy wcielili się w role historycznych przedsiębiorców naftowych, prowadzili wydobycie ropy naftowej, wosku i gazu ziemnego, destylowali naftę i sprzedawali surowce w warunkach zmieniających się cen. Szkolenie poprowadził współautor gry Sebastian Wacięga z Małopolskiego Instytutu Kultury.